Lokalizacja: +km: Cena od: - do:
Strona główna > Książki > Pozostałe > Ogłoszenie nr 115395

Kategoria

„NAD NIEMNEM” tom II

- [30.7. 2019]

„NAD  NIEMNEM” tom II - 1
„NAD  NIEMNEM” tom II - 2
„NAD  NIEMNEM” tom II - 3
„NAD  NIEMNEM” tom II - 4
„NAD  NIEMNEM” tom II - 5
„NAD  NIEMNEM” tom II - 6
„NAD  NIEMNEM” tom II - 7
„NAD  NIEMNEM” tom II - 8


DARMOWA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 100 ZŁ.

Witam, do sprzedania posiadam książkę z prywatnej kolekcji

„NAD NIEMNEM” tom II


AUTOR: Eliza Orzeszkowa
SERIA: Seria z Delfinem
KATEGORIA: klasyka
ISBN:
JĘZYK: POLSKI
WYDAWCA: Czytelnik Warszawa
ROK WYDANIA: 1973
WYDANIE: XII
NAKŁAD: 150 155
ILOŚĆ STRON: 182
WYMIARY: 107x180 mm
OKŁADKA: Miękka
WAGA:
KARTKI: Stan dobry, kartki czyste, niepozaginane, w dolnej części plama jakby po jakimś zalaniu.
STAN OGÓLNY: Dobry, okładka lekko przybrudzona, grzbiet lekko przytarty w dolnej części, kartki niepozaginane. Zdjęcia przedstawiają stan faktyczny, książka czysta, niepopisana, posiada normalne ślady „leżakowania”. Wewnątrz pieczątka „zbiór prywatny”.

Źródło opisu – internet: Największy manifest literatury pozytywistycznej w rodzimym wydaniu. Ustępujący jedynie „Lalce” Bolesław Prusa. Powieść jest bardzo ujmująca w swojej sielskości i opisie świata, którego już dawno nie ma. Czytając kolejne strony miałem uczucie, tak jakby sędziwa babcia opowiadała mi historię z lat minionych. Całość książki zakłóca mi nieco przesadne moralizatorstwo autorki. Mam świadomość, że czasy powstania „Nad Niemnem” były czasem propagowania pracy u podstaw, oświecenia ogólnonarodowego i stworzenia ponadklasowej więzi wszystkich stanów społecznych. Niemniej jednak szczególnie irytująca była dla mnie postać nastoletniego Witolda Korczyńskiego, który mentorskim tonem nudzi otoczenie swoim dydaktyzmem na wszelakie tematy i prawi o konieczności powszechnego bratania się ziemiaństwa z chłopstwem. Jednocześnie wiedzie życie panicza z majątku ziemskiego, który chętnie czerpie z kieszeni realistycznego i gospodarczego ojca, aby rozdawać podarki okolicznym zagrodnikom. 
Kolejna drażliwa dla mnie kwestia, jaka przewijała się od pierwszej do ostatniej strony książki, to zmasowana apologia Powstania Styczniowego. Które, w sensie faktów politycznych, było sromotną klęską odizolowanego od świata narodu, w obronie którego nikt się nie opowiedział. Konsekwencje tego zrywu był straszliwe, zaostrzenie kursu rządu carskiego, rekwizycje i bariery celne. Rozwój polityczno-gospodarzy naszego nardu został cofnięty o wiele lat.
Odwoływanie się do braterstwa ponadklasowego w czasie Powstania Styczniowego, które symbolizuje w książce czasowy alians szlacheckiej rodziny Korczyńskich z chłopską familią Bohatyrowiczów, jest z grunty przekłamany. Wszystkie powstania przeciw zaborcom miały charakter zrywów uprzywilejowanej klasy szlacheckiej, która chciała przywrócić przedrozbiorowe status quo. Chłopstwo w swej masie było zazwyczaj obojętne na „Pańską Drakę” bądź też jawnie wrogie. Literackim dowodem na to jest chociażby nowelka Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony”
Charakterystyczne dla literatury doby pozytywizmu są rozwlekłe opisy przyrody, krajobrazu lub otoczenia, w jakim osadzona jest akcja powieści. Takie zabiegi stylistyc

Imię:
Telefon:

Arkadiusz
792153744

Lokalizacja:47-150 Strzelecki

Widziało:

6 osób

Cena:

6 zł
Wszystkie ogłoszenia i komentarze użytkownika
Dodaj do ulubionych
Udostępnij na Facebooku
Poleć znajomemu
Wyszukaj podobne ogłoszenia©2019 Bazoš - Ogłoszenia Pozostałe
Pomoc, Pytania, Komentarze, Kontakt, Reklama, Regulamin, Polityka prywatności, RSS, Wersja mobilna
Ogłoszenia Książki ogółem: 259, w ciągu 24 godzin: 7